Úvod Informace Soutěže Fotogalerie Diskuze pozarniutok.cz
Vítěz Krušnohorské ligy 2006 v kategorii muži a 2004, 2007, 2008 v kategorii ženy!
 
Sbor
Kronika
Členové
Činnost
Zajímavosti
Chrášťany

Aktuality
24.09.2014: Výsledky
Vloženy dosavadní výsledky z roku 2014

22.09.2014: článek extraliga 2014
Souhrnný článek Extraligy 2014

10.08.2012: výsledky
Vloženy výsledky ze sezony.

23.02.2012: aktualizace
přidány soutěže na rok 2012

Informace
Počet přístupů
od března 2001:
[CNW:Counter]

Webmaster
Miroslav Srbek mirasr@seznam.cz
ICQ: 210918863

Administrátor
Václav Maderák vasekmaderak
@centrum.cz

ICQ: 325526833

Optimalizováno pro rozlišení: 1024x768 a prohlížeče IE 6+ a Firefox Mozilla.

 

Kronika SDH Chrášťany

     Sbor dobrovolných hasičů v Chrášťanech byl založen v roce 1885. V tehdejší Župě Paříkově patřil k významným článkům dobrovolného hasičstva v Čechách. Jedni z prvních hasičů v Chrášťanech Z minima dosud dochovaných materiálů se můžeme dovědět, že se řadil mezi nejlepší ve svém okolí, co se veškeré činnosti týká. Bohužel těchto historických podkladů se již mnoho nedochovalo, a proto o úplných začátcích hasičů v Chrášťanech víme jen málo. Další známý záznam sahá do dne 15.12. roku 1946, kdy byla pořádána členská schůze, které se zúčastnilo 15 členů,
a na které bylo také kromě jiného vybráno 200,-- Kčs na pomoc postiženým válkou.
Z dalších zápisů např. víme o každoročním pořádání oslav našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka, dále o pořádání dalších společenských a kulturních akcí, účasti členů na různých kurzech, atd. V roce 1947 bylove sboru hlášeno už 27 členů.

 

Stavba hasičské zbrojnice      Na členské schůzi 10. června 1947 se projednávala stavba nové hasičské zbrojnice. Ve staré byla, a je i dosud, umístěna pouze koněspřežná ruční stříkačka.
Na členské schůzi konané 12.května 1952 se pak rozhodlo o stavbě nové hasičské zbrojnice. Místo pro stavbu bylo darováno bratrem (členem) p.Bauerem.
Ve dnech 25. - 26.května 1952 bylo přivezeno 15 aut cihel a započalo se s přípravami ke stavbě hasičské zbrojnice, na kterých se podílelo 12 členů a bylo odpracováno 113 hodin zdarma. Na valné hromadě 8.ledna 1957 mohl bratr starosta poděkovat všem, kteří se podíleli na stavbě.

 

     Po roce 1989 se snaží noví členové navázat
na zašlou slávu svých předchůdců. Daří se jim to
s většími i menšími úspěchy. Několikrát i sbor v obci fungovat přestává. V roce 1998 se ale začíná tvořit nová generace. Tento sbor čítá teprve 8 činných členů, ale díky výsledkům své práce se základna postupně začíná rozšiřovat. Na hasičských slavnostech v roce 1998 v Litoměřicích  předvádí sbor svou čtyřkolovou koněspřežnou stříkačku z roku 1905, která se zachovala v původním stavu. V roce 1999 sbor poprvé obsazuje 1.místo na soutěži v PÚ ve Štětí, která je obsazena špičkovými družstvy. Od tohoto okamžiku nabírá budoucnost sboru směr k dalším úspěchům. V tomto roce se počet členů  rozšířil již na 12, ale sbor bohužel postihuje i smutná událost, kdy umírá jeden z jeho znovuzakládajících členů na následky autonehody.

Současný sbor v roce 2001V roce 2000 zakládá sbor, za pomoci 7 děvčat, družstvo žen. V tomto roce si také sbor vlastními silami postavil novou soutěžní stříkačku a pomalu začal nahlížet i do Krušnohorské ligy, což je seriál soutěží pořádaných sbory především ze severu Čech. Díky družstvu žen se počet členů rozrostl na 21. Sbor zároveň slaví 115 let od založení. Na přelomu roku 2000 a 2001 sbor získává hasičskou avii převodem z Ploskovic, což dokládá velkou důvěru ve sbor i ze strany okresního vedení.

 

     V roce 2002 vstupuje sbor do Krušnohorské ligy. V tomto roce se také sboru daří postupně úspěšně renovovat již zastaralé vybavení v hasičské zbrojnici. Ve sboru v této době působí 25 činných členů a jeden čestný. V srpnu Současný sbor v roce 2003 2002 sbor pomáhá oblastem postiženým povodněmi
na Litoměřicku v likvidaci škod. Pak ještě v lednu 2003 odčerpává vodu ze zaplaveného vápencového lomu v Želechovicích a pokračuje tak v úspěšných pracích ze srpnových povodní. Tento rok se zapisuje do historie sboru také jako přelomový, protože se sbor stává, již oficiálně, nejlepším sborem Litoměřicka a na Krajské soutěži pak obsazuje třetí místo. Zařazuje se i mezi největší favority KL a konkuruje sborům i na Extralize ČR. Dále také přibývá úspěšných zásahů proti živelným pohromám, jako byla například likvidace požáru lesa nad obcí.

 

     V roce 2004 družstvo žen vyhrálo 8.ročník Krušnohorské ligy a muži obsadili celkově 2.místo. Takže výsledky předchozí práce se pomalu začínají dostavovat. Počet Současný sbor v roce 2004 členů se stabilizoval na čísle 24. K zásahům přibývá hašení požáru chaty v obci,takže sbor je úspěšný na všech frontách. Začínají se také připravovat podklady a plány k oslavám 120.let od založení v roce 2005.

 

V roce 2005 zakládá sbor družstvo dětí, které působí, především na soutěžích, pod hlavičkou "B" družstva. Investuje tak do své budoucnosti. Věkový průměr tohoto družstva je cca 15 let. V červnu se pak konají, již avizované, oslavy 120.let od založení sboru v obci. I když nakonec z některých plánovaných doplňků programu oslav sešlo, tak se i tak dají označit za velmi úspěšné a všichni přítomní byli spokojeni. V červenci také sbor získal, jako vítěz kategorie žen a druhý tým kategorie mužů Krušnohorské ligy 2004, právo startovat na Poháru mistrů ve Vacenovicích (okres Hodonín) a zasloužil se o zviditelnění obce i na Moravě. Družstvo mužů obsadilo 9.místo z cca 30 družstev a družstvo žen 2.místo z cca 10 družstev.

1159383803_41_400     Rok 2006 se stane vůbec nejúspěšnějším v celé historii. Častými pravidelnými treninky a inovátorskými praktikami (Krajní meze –Pozarniutok.cz) se družstvo A může pyšnit titulem Vítěz Krušnohorské ligy. Skvěle si družstvo vede i na soutěžích v jiných krajích a tak se zviditelní i na Jizerské a Západočeské lize. Družstvo žen zažívá přebudování a tak letos tolik úspěchů neposbíralo. Sbor na konci sezony opouští ryze chrášťanský odchovanec a do té doba asi nejlepší proudař KL. Družstvo B hledá stále ideální sestavu a tak se tímto rokem spíš protrápí a sbírá zkušenosti. Během prázdninového volna probíhá rozsáhlá inovace klubovnové místnosti hasičárny, kterou jsme si zvelebili k obrazu svému.
 
1190572828_100_2386_400     Následuje rok 2007. Družstvo A ovlivněno odchodem proudaře sbírá úspěchy jen občasně. Družstvo mladých začíná vystrkovat růžky a je rovnocenným soupeřem družstvu A. Na místa zájmu se zase po delší době dostávají děvčata, která vítězí s přehledem v KL a vytváří budoucí tím pro závody Extraligy ČR. Prvním obrovským úspěchem byl jejich první závod na Extralize v Úhercích, kde je až poslední startující družstvo žen sesadilo z prvního místa v pořadí. I tak druhé místo obrovský úspěch a velký příslib do budoucna.
 
img_5892_400     Rok 2008 začal mírným šokem pro družstvo žen, když se do nové sezony rozhodly odejít některé členky. Jejich posty se však podařilo brzy zacelit jinými. V tu dobu ještě nikdo nevěděl jak to bude pro ně rok úspěšný. Celkové vítězství v KL bylo jasnou záležitostí, zrodil se i nový ženský rekord v KL. Podařilo se objet všechny závody Extraligy ČR, kde dívky skončily celkově na 4. místě se stejným bodovým ziskem jako 3. místo. Mužské družstvo A se snaží navázat na předloňskou úspěšnou sezonu, ale nakonec je z toho tentokrát jen 2. místo v KL. Mladíci z B si již zjednali respekt a tak jen o několik bodíků jim uniká 3. místo v celkovém hodnocení KL. V tomto roce se provedla plánovaná generální oprava soutěžního stoje.
 
dsc_1004_400Do sezóny 2009 se vstupovalo s velkými ambicemi a chutí. Především po úspěšném vystupování v předchozím ročníku. Jak už tomu bývá u početnějších kolektivů, došlo u některých členů ke snžení motivace a tím i jejich laxnímu přístupu. Následovalo období obměn a hledání vhodného spolehlivého složení. Bohužel to postihlo všechny 3 týmy a tak se bojovalo více než na bojištích se sebou samými. Avšak i přes to byl rok 2009 zlomový v dobrém na všech frontách. Podařilo se nám zakoupit a zvelebit své vlastní vozidlo Ford Transit, tým B si konečně stabilizoval sestavu a několikrát se prezentoval na Extralize a vrchol sezony nastal 22.8. na Extralize v Plumlově, kde mohly holky oslavit jubilejní první historické vítězství. Mimo extraligové závodiště se ještě blýskly při exhibici na Hasičské olympiádě CTIF v Ostravě 21.7., kde před zraky stovek přihlížejících ze všech možných států vybojovaly druhé místo.
 

dsc_0901_400_02Rok 2010 se pro ženské družstvo stalo nejúspěšnější v prozatimní historii. Konečně se stabilizovala sestava a díky tvrdým a častým tréninkům se výsledky dostavily brzy. Vyhrály prestižní Pohár mistrů, do kterého jsou nominována nejlepší družstva z ČR. Vylepšily rekord KL a celý ročník vyhrály. Díky 5 vítězství v Extralize ČR, kde několikrát zlepšily osobní rekord, získaly 2. místo v celkovém pořadí. Mužské družstvo A přenechali stále zlepšujícím se mladým z družstva B označení A, ty dosáhli svého historického úspěchu v podobě celkového 3. místo v KL. Koncem roku se podařilo zakoupit druhý automobil Ford Transit pro dopravu družstva mužů na vzdálenější soutěže.

 
 
Více zase příští rok

 

 

 

Copyright © 2001 SDH Chrášťany.
Veškerý obsah tohoto webu nesmí být použit bez souhlasu autorů.
Tento web byl vytvořen s pomocí phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.